Mobil Uygulamamızı Kullanın
Yemek Şöleni İçin Mobil Uygulamayı İndir
Yemek Şöleni Loader

Sıkça Sorulan Sorular

Yemek Şöleni nedir?

Yemek Şöleni bulunduğunuz adrese internet üzerinden yemek siparişi verebileceğiniz online sipariş platformudur.

Sipariş vermek için ekstra ücret ödeyecek miyim?

Sistemimiz üzerinden siparişlerinizi ücretsiz verirsiniz. Herhangi bir ekstra ücret ödemenize gerek yoktur.

Ürün fiyatlarını kim belirliyor?

Yiyecek ve içecek fiyatları kayıtlı firmalar tarafından belirlenir. Yemek Şöleni fiyatlar üzerinde oynama yapmaz.

Neden sipariş vermek için üye olmam gerekiyor?

Hem siparişinizin doğruluğunu test etmek hem de gerekli olan iletişim bilgilerinizi sipariş verdiğiniz firmaya iletmek için üyelik oluşturup sistemimize giriş yapmış olmanız gerekiyor. Her siparişinizde sürekli sizden adres istemek yerine daha önce kaydetmiş olduğunuz bilgiler ile süreci hızlandırmak için bu şekilde çalışıyoruz.

Sipariş verdim ve beni arayıp onay istediniz. Sürekli aranacak mıyım?

Sistemimiz üzerinden vereceğiniz siparişlerde ilk siparişiniz için kayıtlı olan gsm numaranızın ve siparişinizin doğruluğu için ekip arkadaşlarımız tarafından aranırsınız. Yapacağınız telefon görüşmesinde siparişinize onay vermeniz halinde ekibimiz siparişinizi firmaya iletir. Bu işlem sadece ilk siparişiniz için gereklidir. Sonraki siparişleriniz otomatik olarak firmaya iletilir.

Üyelik ücretli mi?

Üyelik sistemimiz ücretsizdir. İsterseniz üyelik formu isterseniz sosyal medya hesaplarınızı kullanarak sistemimize kaydolabilirsiniz.

Kredi kartımı kullanmadan işlem yapabiliyor muyum?

Kredi kartı kullanmak zorunda değilsiniz. Sipariş aşamasında ödeme seçenekleri bölümüne ulaştığınızda, isterseniz kredi kartınızla online ödeyebilir, isterseniz kapıda ödeme seçeneklerinden dilediğinizi seçip siparişinizi verebilirsiniz.

Hangi saatler arasında sipariş verebilirim?

Saatler sistemimize dahil olan firmalar tarafından belirlenir. Sipariş vermek istediğiniz semti seçtikten sonra firmaların çalışma saatleri ve açık olup olmadığını karşınıza gelen mevcut firma listesinden görebilirsiniz.

Şifremi veya eposta adresimi unuttum ne yapmalıyım?

Şifrenizi veya eposta adresinizi hatırlamıyorsanız sisteme giriş ekranında bulunan bilgilerimi unuttum linkine tıklayarak sistemde onaylı olan gsm numaranızı 10 haneli girmeniz halinde gerekli bilgilendirme telefonunuza kısa mesaj olarak gönderilecektir.

Bilgilerim paylaşılıyor mu ?

Siparişlerinizin sorunsuz teslim edilebilmesi için vermiş olduğunuz sipariş sonrası firmaya siparişinizi iletirken gerekli olan iletişim bilgilerinizi de siparişiniz ile birlikte iletiriz. Ayrıca sisteme kaydettiğiniz kişisel verilerinizin nasıl kullanıldığını buraya tıklayarak daha detaylı incleleyebilirsiniz. Gizlilik Politika'mıza da buraya tıklayarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Siparişim gelmedi veya geç kaldı ne yapmalıyım?

Sisteme giriş yaptıktan sonra sağ altta bulunan canlı destek üzerinden ekip arkadaşlarımıza durumu iletip sorunun çözüme kavuşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra Yemek Şöleni vermiş olduğunuz siparişin firma tarafından görülüp görülmediğini yazılımsal olarak denetler. Siparişinizin farkedilmeme süresi 5 dakikanın üzerine çıktığında sistem tarafından ekip arkadaşlarımız bilgilendirilir ve sipariş verdiğiniz firma ile iletişime geçip sorun (elektrik kesintisi, internet kesintisi vb.) olup olmadığını teyit ederiz.

Siparişimi nasıl iptal edebilirim?

Yapmanız gereken üye girişi yaptıktan sonra canlı desteğe bağlanıp siparişinizi iptal etmek istediğinizi bildirmektir. Ekip arkadaşlarımız siparişinizin iptalini tarafınızdan onay aldıktan sonra ilgili firmaya iletecektir.

İptal ettiğim siparişleri puanlayabilir miyim?

İptal ettiğiniz siparişlerinize puan veremez veya yorum yapamazsınız.

Siparişim için nasıl yorum yapabilirim?

Siparişinizin tesliminden yaklaşık 40 dakika sonra sistemde bulunan geçmiş siparişlerim bölümünden siparişi değerlendir butonunu kullanarak siparişinizi puanlayabilir ve almış olduğunuz hizmete yorum yaparak sizden sonraki sipariş verecek olanlarla tecrübenizi paylaşabilirsiniz.