Mobil Uygulamamızı Kullanın
Yemek Şöleni İçin Mobil Uygulamayı İndir
Yemek Şöleni Loader
Nasıl sipariş verebilirim?

Sipariş verebilmek için öncelikle gsm numaranızı kullanarak sisteme giriş yapmış olmanız gerekiyor. Sisteme giriş yaptıktan sonra sipariş vermek istediğiniz semti seçmelisiniz. Semt seçiminiz ile birlikte yiyecek veya içecek aramak için arama çubuğunu kullanabilirsiniz. Tercihleriniz doğrultusunda karşınıza gelen firma listesinden seçiminizi yapıp menüsünden dilediğiniz ürünü sepetinize eklemelisiniz. Siparişinizi tamamlayabilmek için seçmiş olduğunuz firmanın semtinize uyguladığı minimum sipariş tutarının üstünde sepetinizde ürün bulundurmanız gerekiyor. Merak etmeyin sistem sizi bu konuda uyarıyor olacak.

Akabinde sipariş ver butonunu kullanarak siparişi tamamlayacağınız ekrana ulaşabilirsiniz. Bu ekrandan siparişinizin teslim edileceği kayıtlı adreslerinizden birini seçmeniz gerekiyor, adresiniz yoksa yeni oluştur butonunu kullanarak kolayca yeni adres oluşturabilirsiniz. Adres seçiminiz sonrasında ekranın altındaki ödeme yöntemini seç bölümünden ödemeyi nasıl gerçekleştirmek istediğinizi seçip sipariş ver diyerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Ürün fiyatlarını kim belirliyor?

Yiyecek ve içecek fiyatları kayıtlı firmalar tarafından belirlenir. Yemek Şöleni fiyatlar üzerinde oynama yapmaz.

Neden sipariş vermek için üye olmam gerekiyor?

Hem siparişinizin doğruluğunu test etmek hem de gerekli olan iletişim bilgilerinizi sipariş verdiğiniz firmaya iletmek için üyelik oluşturup sistemimize giriş yapmış olmanız gerekiyor. Her siparişinizde sürekli sizden adres istemek yerine daha önce kaydetmiş olduğunuz bilgiler ile süreci hızlandırmak için bu şekilde çalışıyoruz.

Sipariş verdim ve beni arayıp onay istediniz. Sürekli aranacak mıyım?

Sistemimiz üzerinden vereceğiniz siparişlerde ilk siparişiniz için kayıtlı olan gsm numaranızın ve siparişinizin doğruluğu için ekip arkadaşlarımız tarafından aranırsınız. Yapacağınız telefon görüşmesinde siparişinize onay vermeniz halinde ekibimiz siparişinizi firmaya iletir. Bu işlem sadece ilk siparişiniz için gereklidir. Sonraki siparişleriniz otomatik olarak firmaya iletilir.

Hangi saatler arasında sipariş verebilirim?

Saatler sistemimize dahil olan firmalar tarafından belirlenir. Sipariş vermek istediğiniz semti seçtikten sonra firmaların çalışma saatleri ve açık olup olmadığını karşınıza gelen mevcut firma listesinden görebilirsiniz.

Siparişim gelmedi veya geç kaldı ne yapmalıyım?

Sisteme giriş yaptıktan sonra sağ altta bulunan canlı destek üzerinden ekip arkadaşlarımıza durumu iletip sorunun çözüme kavuşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra Yemek Şöleni vermiş olduğunuz siparişin firma tarafından görülüp görülmediğini yazılımsal olarak denetler. Siparişinizin farkedilmeme süresi 5 dakikanın üzerine çıktığında sistem tarafından ekip arkadaşlarımız bilgilendirilir ve sipariş verdiğiniz firma ile iletişime geçip sorun (elektrik kesintisi, internet kesintisi vb.) olup olmadığını teyit ederiz.

Siparişimi nasıl iptal edebilirim?

Yapmanız gereken üye girişi yaptıktan sonra canlı desteğe bağlanıp siparişinizi iptal etmek istediğinizi bildirmektir. Ekip arkadaşlarımız siparişinizin iptalini tarafınızdan onay aldıktan sonra ilgili firmaya iletecektir.

İptal ettiğim siparişleri puanlayabilir miyim?

İptal ettiğiniz siparişlerinize puan veremez veya yorum yapamazsınız.

Siparişim için nasıl yorum yapabilirim?

Siparişinizin tesliminden yaklaşık 40 dakika sonra sistemde bulunan geçmiş siparişlerim bölümünden siparişi değerlendir butonunu kullanarak siparişinizi puanlayabilir ve almış olduğunuz hizmete yorum yaparak sizden sonraki sipariş verecek olanlarla tecrübenizi paylaşabilirsiniz.

Sipariş vermek için ekstra ücret ödeyecek miyim?

Sistemimiz üzerinden siparişlerinizi ücretsiz verirsiniz. Herhangi bir ekstra ücret ödemenize gerek yoktur.